"Jól vizsgázott az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) irányításával újjászervezett egységes alapellátási ügyelet – erről tájékoztatta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön a kormányzati sajtóorgánumokat."
Fogadjuk el ezt a hurráoptimista évértékelést és azt, hogy a szándék még akár rendben is lehet, de azért ne tekintsünk el attól, hogy akkora szakadékot, ellenségeskedést és megosztottságot generált a rendszer ismert bevezetése a szakma, a kollégák és az intézmények között, hogy azt nehéz lesz betemetni. Kívülállóként csak pislogtam tavaly ősszel az MSOTKE konferencián, ahol ez is a tárgyalt témák között volt például egy szakmapolitikai kerekasztalon.
Szóval mondjuk, hogy oké a rendszer (nem teljesen... https://nepszava.hu/3222337_egeszsegugy-haziorvosok... ), de én azért találtam egy rést a pajzson, jeleztem is egy Országos Mentőszolgálat felsővezetőnek, aztán persze vagy csinálnak vele valamit, vagy nem.
A helyzet a következő:
Az egységes alapellátási (értsd: háziorvosi) ügyeletet csak a 1830-as számon lehet elérni. Gyereket és felnőttet egyaránt. Ám ezt külföldről nem lehet elérni és nincs külföldről hívható szám.
Mi történik a gyakorlatban?
Zita néni nem érzi jól magát Egyedül lakik, a családja külföldön él. Volt a héten egy ambuláns kisműtétje négy napja egy másik városban, onnan hazaengedték. Két napra rá erős fejfájásra, szédülésre panaszkodott, amikor épp(!) nála volt a barátnője látogatni. A barátnő mentőt hívott, helyi városi kórházban mintegy 10 óra alatt át- és kivizsgálták, hypertonia, elmászott ionok diagnózissal akutan rendezték állapotát, majd hazaengedték, hogy a következő héten keresse háziorvosát esetleges magasvérnyomás betegség kivizsgálás megkezdés céljából.
Ám szombat este újra 180-as vérnyomást mért, vizuális szenzációkat, fejfájást panaszolt orvos lányának a szokásos esti telefon alatt. És itt a rés a pajzson:
Míg korábban ilyen esetben sima vonalas telefonon külföldről is lehetett az ügyeletet értesíteni, elmondani az anamnézist, segítséget kérni, ezt ma nem lehet megtenni. Ugyanis a 1830 külföldről nem működik. És bizony nagyon sok ember él egyedül, akiknek a gyerekei kamionoznak Eindhovenben, pincérkednek Obertauernben, vagy épp orvosok Angliában. Az esetek jelentős részében a külföldön élő családtag értesül először arról, hogy valami baj lehet otthon, de most már az ügyelet sem érhető el külföldről, nem csak a mentők.
Szóval javasoltam, javaslom, hogy pikk-pakk legyen egy külföldről is elérhető telefonszám, pl. 0036 1 830 1830 (szívesen, ingyen volt!
), ez egy egynapos informatikai lépés és akkor sokszázezer potenciális rászoruló kap még egy esélyt, hogy baj esetén eléri valaki a fent dicsért remek új rendszert.

Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.